Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
104 posty 648 komentarzy

Krukowisko

Kruk63 - Wolnomyśliciel, jak kot chadzający najchętniej własnymi ścieżkami po lesie myśli ludzkiej.

Czy Iran zamknie cieśninę Ormuz?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nauczyciele strajkują, poza tym nuda mediach, ale w tle czai się duże zagrożenie.

Konflikt pomiędzy USA a Iranem, ograniczający się przez przez ostatnie dziesięciolecia do wzajemnych pogróżek i działań dyplomatycznych, może wkroczyć w fazę działań militarnych. Od samego początku swojej kadencji, Donald Trump wyznaczył bardzo ostry kurs przeciwko władzom w Teheranie. Zaczęło się od jednostronnego wyjścia USA z traktatu, jaki kilka lat wcześniej zawarto w sprawie ograniczenia programu atomowego Iranu. Zaraz potem Trump wprowadził embargo na wiele towarów sprzedawanych do Iranu oraz zagroził sankcjami gospodarczymi krajom, które będą kupować ropę Iranu - z czego się później wycofał. Kilka miesięcy temu, rząd Stanów Zjednoczonych uznał Armię Irańską za organizację terrorystyczną, a rząd irański oskarżył o wspieranie terroryzmu. Niby wiadomo o co chodzi z tym Iranem, że te wszystkie działania, to w zasadzie dla interesu Izraela, który pragnie mieć wokół siebie wyłącznie słabe i skłócone kraje, a Iran nie dość że silny i bogaty, to jeszcze nastawiony wybitnie przeciwko Żydom. Swoją drogą, ciekaw jestem, kiedy Izrael ogłosi, że w relacjach z tym krajem o bowiązuje bezwzględnie "prawo Kalego", bo dzięki sile jego wasala (USA) i układom własnościowym w mediach, takie prawo obowiązuje już od dawna, ale jakoś jeszcze nie mówi się o tym głośno.

Wracając do wątku konfliktu USA vs Iran, trzeba zaznaczyć, że kilka dni temu, zarysowała się dramatyczna zmiana w posunięciach Waszyngtonu. Otóż Donald Trump ogłosił powrót do bezwględnych sankcji za import irańskiej ropy. Do tej pory na mocy tymczasowych porozumień, USA nie reagowało na zakup ropy z Iranu przez w zasadzie najważniejszych kontrachentów: Chiny, Indie, Japonia, Turcja i kilka państw Europy Zachodniej. Natomiast od 2 maja ma obowiązywać całkowite embargo na import ropy z tego kraju. Póki co, tylko Turcja ogłosiła że w nosie ma amerykańskie, jednostronne embarga, natomiast reszta krajów zachowuje milczenie. Kraje bliżej związane ze Stanami jak Japonia i Indie już od jesieni ograniczały zakupy ropy irańskiej, natomiast co zrobią Chiny, tego nie wie nikt. Chiny, to potężna maszyna, która zużywa ogromne ilości energii, dlatego źródła zaopatrzenia w ropę naftową, są dla niej kluczowe. Dochodzi do tego jeszcze jedna sprawa. Władze Iranu, stojąc przed perspektywą zatrzymania sprzedaży głównego źródła dochodu państwa, oznajmiły, że w przypadku wejścia w życie embarga na ich ropę, nie dopuszczą, do transportu ropy przez cieśninę Ormuz. Trzeba wiedzieć, że tor wodny dla statków handlowych wpływajcych i wypływających z Zatoki Perskiej (30% światowych dostaw ropy transportuje się tą drogą) przebiega przez wody terytorialne Iranu. Co prawda prawo morskie zakazuje zamykania takich szlaków, ale zaraz pojawia się pytanie, jakie prawo ma USA do narzucania tak rygorystycznego embarga?

Porzucając prawne dywagacje, stoimy przed pespektywą dużego zakłócenia dostaw ropy na rynki światowe. Cena ropy od stycznia powoli wzrasta osiągając ostatnio prawie 70 USD za baryłkę, jednak wyłączenie 30% dostaw ropy na światowe rynki, spowoduje wzrost skokowy pewnie nawet  200 USD. Trzeba jednak pamiętać, że samo zablokowanie cieśniny Ormuz, bez dalszych posunięć obydwu stron konfliktu, to jest wariant optymistyczny. Tak poważne zakłócenie dostaw ropy, skłoni USA do dalszych działań, które mogą być już tylko militarne, a to oznacza prawdziwą wojnę z Iranem, która już nie zablokuje możliwości transportu, ale może zniszczyć możliwości wydobywcze w tamtym regionie.  Najbardziej z takiego obrotu sprawy zapewne ucieszą się Rosjanie, natomiast Chiny będą musiały zareagować, aby utrzymać swoją pozycję  lidera gospodarki śwaitowej. Czy to oznacza wojnę światową?  Mam nadzieję, że i tym razem Donald Trump wycofa się (po cichu) z embarga na ropę irańską.

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "...natomiast Chiny będą musiały zareagować, aby utrzymać swoją pozycję lidera gospodarki śwaitowej. Czy to oznacza wojnę światową? Mam nadzieję, że i tym razem Donald Trump wycofa się (po cichu) z embarga na ropę irańską."

  Myślę, że decyzja DT będzie zależała od poziomu bezpieczeństwa państwa położonego na BW ;-)
  Jeśli nie będzie bezpieczne (lub przeniesione) to wojny może nie być.
  A przeniesione może być np wtedy gdy Polska zdecyduje się zapłacić za uroszczenia w naturze, co zabezpieczy byt "imigrantom".

  Ciśnienie na Iran i wojnę jest jednak spore, ponieważ Michalkiewicz już podzielił się info, że w drodze "negocjacji" obniżono Polsce kwotę uroszczeń do 20% z tych 300 mld $ co daje "wyjściową" sumę owych pamiętnych 65mld$, o które "Judejczykowie zachodzili nas od tyłu" i w co nikt nie wierzył....

  Jeśli zatem zapłacimy - mamy wojnę. Tak widzę "udział" Polski..

  Oczywiście 5*

  Serdecznie i pokojowo pozdrawiam.

  Ukłony
 • @Jasiek 11:59:22
  Osobiście szczerze wątpię, aby kwestia przetrwania lub nie, pospolitych mieszkańców państwa żydowskiego, była probierzem tego, czy to już za chwilę będziemy mieli totalny reset wszystkiego i wojnę mocarstw o prymat na świecie, czy też jeszcze poczekamy na to zdarzenie. Dowodem na taką tezę, jest poświęcenie kilku milionów (?) żydów w czasie IIWW przez finansjerę światową, aby przez następne kilkadziesiąt lat wykorzystywać shoah do kruszenia sumień gojów. Nota bene, ta uporczywie powtarzana liczba 6 milionów ofiar i to jeszcze w większości spalonych w piecach krematoryjnych, jakoś dziwnie koresponduje z wizją ofiary całopalenia 6 milionów żydów, jaką miał w XIX w. jakiś żydowski święty jako warunek ponownego powstania państwa żydowskiego. Ci, którzy decydują o najbliższej przyszłości świata już zapewne zapewnili sobie bezpieczeństwo.
  Z drugiej strony, mam pytanie, czy rzeczywiście uważa Pan, że państwo polskie potrafi podejmować jakiekolwiek suwerenne decyzje? Szczerze wątpię.
  Pozdrawiam serdecznie
 • Artykuł trochę niekompletny.
  Co to znaczy że USA zaostrzą embargo na Irańską ropę ?
  Zastraszą Chiny ? Chyba nie dadzą rady...
  .. a może będą "aresztować" statki z Irańską ropą i ją kraść lub zatapiać niszcząc środowisko ?
  To by oznaczało wojnę światową nie z Iranem ale z odbiorcami Irańskiej ropy.
  Odbiorcy tej ropy szybko utworzą jakiś antyamerykański blok wzajemnego wsparcia. Rosja już wcześniej ogłaszała że będzie kupować Irańską ropę
  ..a eksportować własną czyli wesprze Iran w ten sposób oraz osłabi dolara (transakcje w walutach krajowych).

  Ze strony USA te groźby wynikają z faktu ze Iran już nie chce sprzedawać ropy za dolary a to eliminuje zyski "drukarza" dolarów.

  Iran zamknie swoją zatokę gdy USA zastosują jawną agresje przeciw tankowcom z Irańską ropą.
  USA w regionie są geostrategicznie na przegranej pozycji.
  Bazy USA oraz lotniskowce są w zasięgu Irańskich rakiet.
  Iran może oczyścić z baz USA obszar wokół Iranu na odległość np 1000 km... w ciągu dosłownie kilku godzin (bazy w Iraku, Afganistanie, Katarze, Bahrajnie...).

  To oznacza "wysterylizowanie" od USA prawie całego bliskiego wschodu.
  USA może tylko organizować naloty i ataki Tomahawkami z dużej odległości...
  Co ma Iran na swoją obronę tak naprawdę nie wiemy, wiemy że ma góry i wielki obszar na ukrycie swoich zasobów militarnych a USA mają tylko dobrze zlokalizowane bazy które są łatwym celem.

  Tak się zastanawiam czy cała ta zadyma nie jest prowokacją USA do ataku na Iran by dać powód Iranowi i rekami Iranu (oraz jego stratami) wykonać zadanie sterylizacji bliskiego wschodu od USA.

  Po takiej "sterylizacji" Izrael będzie istniał już tylko na warunkach Rosji, Iranu, Hasbollachu i Palestyńczyków.

  Niewiadome to co mają Amerykanie (i żydzi) o czym nie wiemy i co ma Iran o czym nie wiemy. Amerykanie chyba nie użyją strategicznej broni atomowej.
  Gdy Izrael wejdzie czynnie do tej "zawieruchy"... to zostanie zlikwidowany
  (chyba że Rosja nie pozwoli).
 • Problem USrahella
  z Iranem w tle może rozwiązać tylko jedno posuniecie - mianowicie pozwolić Iranowi na posiadanie broni "A". Takie posuniecie może odwlec ewentualną wojnę USrahella z Chinami lub uczynić ją niemożliwą. Od jakiegoś czasu da się zauważyć, że USrahell robi wszystko aby to Rosja była głównym dostarczycielem wszelkich surowców do Chin - aby mieć potem możliwość szantażowania owych Chin - bo USrahell w każdej chwili - w razie czego - każe Rosji zakręcić wszelkie kurki - i ta w podskokach oczywiście owe kurki Chinom - zakręci.
  Wniosek?
  Tak naprawdę nie chodzi o Iran - tylko o Chiny i surowcowy na nich bat.
 • @Oscar 13:14:34
  Poprzez kontrolę nad główną walutą w handlu ropą i nad systemami weryfikacji przelewów bankowych, USA mogą trochę zamieszać w gospodarkach, które zdecydują się ignorować embargo. Jednak ponieważ wszystkie kraje poza Chinami mogą więcej stracić niż zyskać, w tej rozgrywce zdecydowanie nie chodzi o Iran, a o Chiny. Konkretnie chodzi o to, aby zmusić Chiny do bardziej zdecydowanego ruchu. Proszę zauważyć, że pomimo swojej siły, Chiny w relacjach międzynarodowych (za wyjątkiem swoich terenów przygranicznych) uparcie stosują podejście: " jestem za, a nawet przeciw". To trochę wynika z ichniej filozofii, aby nie atakować pierwszym, aby wykorzystać ruch przeciwnika, pozostając cały czas w równowadze. Póki co taka taktyka przyniosła im same sukcesy. To dlatego USA stara się osaczyć Chiny pod ścianą, aby te wykonały ruch jako pierwsze.
 • @Kruk63 14:40:13
  To prawda, Chiny są celem ważniejszym niż Iran.
  Na tym tle warto zauważyć rolę geostrategiczną Sri Lanki czyli Cejlonu wystarczy popatrzeć na mapę (leży newralgicznym szlaku morskim do/z Chin). Na tym tle dziwne zamachy terrorystyczne na Sri Lance oraz informacje że mocno tam miesza od lat Mossad czyli również CIA
  oznacza że dzieje" geostrategiczna rozgrywka względem Chin oraz względem dostawców ropy z bliskiego wschodu.

  Rosja już przeciwdziała od lat blokadzie tych szlaków wodnych udrażniają własny szlak północny, rozbudowując kolej trans Syberyjską oraz kładąc rury z Syberii do Chin.

  To są globalne szachy w których USA przegrywa
  Oceany są łatwe do zablokowania przez USA ale i tak samo są łatwe do zablokowania przeciw USA (lotnictwo i systemy rakietowe dalekiego zasięgu).
  Jak przyjdzie co do czego to USA zostanie łatwo odizolowane od reszty świta ( od jego zasobów) poprzez sterylizację oceanów.
  USA pozostanie tylko Kanada i Meksyk...(Kuba niestety zostanie pożarta przez USA a W.Brytania pożarta przez Euro Azję mimo Brexitu).
  Euro Azja jako całość znacznie lepiej sobie poradzi w takiej sytuacji.

  I to będzie moim zdaniem stan stabilny...
  USA stracą wpływ w Euro Azji, Afryce...
  i staną się odizolowaną dziką kulturą z której nie wiadomo co wyrośnie jako że tam rządzą bandyci różnych odmian stworzeni przez zbrodniczy amerykański kapitalizm.

  Ciekawe czasy.


  .
 • @Oscar 15:06:45
  Mądrze prawisz.
 • @Jwu 17:05:02
  Racja... Rosja nie pozwoli ...
  ale za to może "swoimi" żydami grać jak jej potrzeba.
  Pytanie czy Izrael jest Amerykański czy Rosyjski jest zasadne...
  Być może jest tak że Izrael jest w istocie Rosyjski a oficjalnie Amerykański
  a to oznacza że Izrael żyje na koszt Ameryki, tajemnice Amerykańskie (F35...patriot...) są już "tajemnicami" rosyjskimi...
  A cała maskarada z Wrogim Izraelem to tylko "maskirowka" bo dla Rosji głównym zagrożeniem są USA nie Izrael.
  Izrael oraz inni żydzi na świecie są dla Rosji kopalnią wiedzy o zamiarach , tajemnicach, technologiach USA.

  To teoria spiskowa... globalna mafia żydowska istnieje naprawdę...
  pytanie tylko na ile jest zinfiltrowana przez żydów prorosyjskich.
 • @Oscar 15:06:45
  "W.Brytania pożarta przez Euro Azję mimo Brexitu).
  Euro Azja jako całość znacznie lepiej sobie poradzi w takiej sytuacji.
  I to będzie moim zdaniem stan stabilny..."

  Według Orwella W. Brytania ma być częścią Oceanii jako "Pas Startowy Numer Jeden".

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/1984_fictious_world_map.png
 • @demonkracja 13:24:19
  "Tak naprawdę nie chodzi o Iran - tylko o Chiny i surowcowy na nich bat"

  Zgadza się. A w dalszej perspektywie celem jest opanowanie Eurazji i stworzenie globalnego banskterskiego imperium.

  Ukłony
 • @Kruk63 12:37:17
  "Osobiście szczerze wątpię, aby kwestia przetrwania lub nie, pospolitych mieszkańców..."

  Ależ ja pisałem o państwie położonym na BW - jako o organizacji. Tej do przeniesienia potrzebne są tylko strategiczne zasoby (broń atomowa, bazy danych, kadry). Pospolici mieszkańcy na jakich Pan najzupełniej słusznie zwrócił uwagę posłużą tylko jako "odnowiciele holokaustu". Ich przeniesienie byłoby po prostu nierozsądne.

  "Z drugiej strony, mam pytanie, czy rzeczywiście uważa Pan, że państwo polskie potrafi podejmować jakiekolwiek suwerenne decyzje? Szczerze wątpię. "

  Podzielam Pańskie wątpliwości, jednakowoż chciałbym obiektywnie zauważyć, że jak dotąd 300 mld $ nie zapłaciliśmy...
  Dalej zobaczymy.
  Ukłony
 • @Oscar 13:14:34
  Chciałbym widzieć, jak rakiety perskie walą do amerykańskich lotniskowców, ale to raczej nie nastąpi. Amerykanie wciąż mają potężną przewagę militarną nad resztą świata. I to oni posiadają inicjatywę strategiczną, a tacy Chińczycy to defensywa. Rosja prónuje przejąć inicjatywę, wchodząc do Wenezueli, ale nie wiadomo na ile to działania naprawdę strategiczne a na ile doraźne.
 • @Oscar 15:06:45
  USA wciąż prowadzi w tej rozgrywce. A Putin to taki sam element systemu jak Trump.
 • @ Oscar ,Demokracja
  Nie sposob nie zgodzic sie z wnioskiem ze celem sa Chiny tak liczna populacja wyposarzona w technologie predzej czy puzniej zacznie miec apetyt na wszystko co dokoła a metody ,,miekie ,, chinczykow w opanowywaniu obszarow globu moga sie skonczyc gdyby stali sie dominujaca nie podlegajaca kwestionowaniu potega .taka jest natura czlowiekai widac to w calej histori.co prawda chinczycy w oparciu o kunfucjonizmi swoja tradycje religijna raczej nie byli ekspansywni ale ,,doswiadczenie obecnej rzeczywistosci,,moze zmienic im optyke spostrzegania swiata jako najprostsza reakcja na sytuacje jaka jest. Tym samym USA[ byc moze sa nawet plany by wspolnie z Rosja ] mozemy spostrzegac pomimo wielu aspektow negatywnosci jako sile powstrzymujaca przyszła kolonizacje wielu panstw przez chinczykow i ich gospodarcze macki ktore juz zaczepilu swe odnogi na wielu kontynentach. Zasady ekonomi ktore leze u podstaw tzw,, rozwoju,,oparte o koniecznosc ekspansji sa bledne i sa przyczyna niekonczacej sie wojny,tylko madra stagnacja oparta o zdefiniowanie potrzeb koniecznych moze zatrzymac destrukcje swiata i wojne.ale czy konsensus kilku miliardow ludzi majacych wlasne czesto bardzo wypatrzone i zdegenerowane patrzenie na swiat jest mozliwe watpie. [Szchumacher ,,Małe jest Piekne,, Miszchan ,,Spor o wzrost gospodarczy,,] Glownym aspektem koniecznosci walk jest powstanie globalnej gospodarki opartej o lichwe z megamiastami ktore same w swej organizacyjnej istocie sa podlozem i fundamentem destrukcji [ Teodore Roszak-,,dezurbanizacja i zatrzymanie rozwoju miast winno byc zasadniczym elementem kazdego powaznego programu politycznego i spolecznego. ] Slowem na dzis niema rozwiazan.W krutkiej perspektywie Rosja na dzis jest mozliwa siła na ktorej moga sie oprzec w miare pozytywne zmiany . jednak w dluzszej perspektywie niema rozwiazan dla tzw ,,Rozwoju,, [ mozna kwestionowac metody ale iluminati niestety maja tu racje]. Co do sterylizacji amerykanskiej floty niestety byla by to katastrofa dla calego swiata kazdy lotniskowiec ma po trzyreaktory jadrowe ich zatopienie lu zniszczenie wiazalo by sie ze skazeniem kolejnych akwenow bo watpie czy sa systemy bezpiecznego wylaczeniabpo ataku rakietowym [chlodzenie ]. niema dobrych rozwiazan gdyz ludzka natura ma negatywne zwierzece aspekty [staromuzgowie ] ktore nie pozwalaja na swiat w kategoriach harmoni.Jedynym mozliwym rozwiazaniem wydaje mi sie realizacja drugiego rozdzialu ksiegi Izajasza ,-, stanie sie na koncu czasu ze Gora Swiatyni Jahwe stanie na wierzchu wszystkich gór i wszystkie narody do niej poplyna i mnogie ludy przyjda i rzekna naucz nas swych praw....i wtedy przekuja miecze na lemiesz i wlucznie na sierpy i wiecej nie podniesie narod miecza przeciw innemu narodowi.,, Upadek swiata realizuje sie na tysiace sposobow ktore dzis spostrzegamy jako cos co jest zwykla rzecza i normalnoscia [ np przemysl kosmetykow albo czipsow jakie kobiety naklejaja na paznokcie ,tatuaze itd x 1000 - Platon tez tak to widzial ] a co w swej istocie jest degeneracja i upadkiem . Nie mamy wiec umyslow ktore pozwalaja nam na oglad swiata w duchu prawdy i rozumu. Dlatego tez rzady ,,laska zelazna ,, zdaja sie jedynym rozwiazaniem by nie pograzyc sie w odmecie chaosu walki ,okrucienstwa . i bestialstwa. nie mylmy tez NWO z tym co wypowiada Izajasz sa to ruzne podstawy porzadku swiata
 • ...
  /a Iran nie dość że silny i bogaty, to jeszcze nastawiony wybitnie przeciwko Żydom/

  DROBNE SPROSTOWANIE... NIE PRZECIWKO ŻYDOM TYLKO PRZECIWKO
  S Y J O N I Z M O W I ..

  PS. 5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY

więcej